لِگو ، محبوب ترین اسباب بازی جهان! – مهد کودک نور هستی

بازی لگو ، محبوب ترین اسباب بازی جهان! – مهد کودک نور هستی

لگو گزینه دیگری است که فکر، دست‌ها و دید کودک را مشغول می‌کند و نتیجه‌ای شگفت‌انگیز به دنبال دارد.

کودکان ۵ ساله گاهی با لگو چیزهایی می‌سازند که هم خلاقیت، هم زیبایی و هم ساعت‌ها سرگرمی را با هم یک جا دارد. هدف اصلی بازی لگو، بالا بردن مهارت‌های یادگیری و خلاقیت است. این بازی را یکی از پایه‌های اصلی بالا بردن سلامت روانی و کیفیت زندگی می‌داند و برای همه افراد، در هر سن و سالی که باشند، چیزی برای ارایه دارد.

لِگو را همه می شناسیم، قطعات کوچک رنگارنگ یا به اصطلاح آجرهای لِگو که با روی هم قرار دادن آن ها می توان اشکال گوناگونی را ساخت. لِگو با ظاهر ساده اما هوشمندانه اش چندین نسل است که اسباب بازی محبوب کودکان سرتاسر دنیا به حساب می آید و شاید بتوان آن را محبوب ترین اسباب بازی جهان هم به حساب آورد. این بازی در عین سادگی جنبه آموزشی بالایی دارد و باعث رشد خلاقیت و مهارت های رفتاری و حرکتی در کودکان می شود. به همین دلیل در کشورهای مختلف دنیا اسباب بازی لگو یکی از محبوب ترین اسباب بازی ها به شمار می رود. اما آیا در مورد تاریخچه لگو چیزی می دانید؟ می دانید کدام کشور اولین بار این اسباب بازی جالب و سرگرم کننده را اختراع کرده است؟

 

ثبت نام مهد کودک نور هستی 

 

ترفند‌هایی برای فعال کردن هر ۲ نیمکره مغز در کودکان

ترفند‌هایی برای فعال کردن هر ۲ نیمکره مغز در کودکان

 

 

 

تاریخچه اسباب بازی لگو

شرکتی که برای اولین بار این آجرهای خلاقانه را تولید کرد یک فروشگاه اسباب بازی کوچک در شهر بیلوند دانمارک بود. این شرکت در سال ۱۹۳۲ توسط Ole Kirk Christiansen راه اندازی شد و در ابتدا تنها محصولاتی مثل نردبان و صفحه های فلزی را تولید می کرد. با این حال، رکود مالی جهانی بزرگ آن سال ها باعث شد تا موسس این شرکت به فکر سودآوری و درآمدزایی بیشتر بیفتد. او تصمیم گرفت که اسباب بازی های مختلفی را از جنس چوب بسازد و از پسرش، گادفرد کمک می گرفت تا میزان سرگرم کننده بودن هر اسباب بازی را بسنجد و ارزیابی کند.

 

کم کم اسباب بازی های کریستین سن محبوبیت زیادی پیدا کرد و دیگر جای آن بود که یک نام و برند تجاری برای شرکت انتخاب شود. او نام «لگو» را برای شرکتش انتخاب کرد که از ترکیب دو کلمه دانمارکی leg و godt به معنای «خوب بازی کن» گرفته شده است. جالب است بدانید که لگو در لاتین هم به معنای «کنار هم قرار می دهم» است که از هر نظر اسمی بامسما و جالب محسوب می شد. کریستین سن کارش را با تنها ۷ کارگر شروع کرد و ۴۲ نوع اسباب بازی چوبی ساخت. این اسباب بازی ها به سرعت محبوب و پرطرفدار شدند و شرکت لگو روز به روز گسترش و توسعه بیشتری پیدا کرد.

 

بازی لگو چیست

لِگو ، محبوب ترین اسباب بازی جهان

آجر به آجر تا جهانی شدن!

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم اسباب بازی های لگو ابتدا همگی از جنس چوب بودند. اما در سال ۱۹۴۷، کریستین سن شروع به استفاده از پلاستیک به جای چوب کرد و اسباب بازی لگو پلاستیکی روانه بازار شد. با این حال، آجرهای لگو به شکل امروزی تا قبل از سال ۱۹۵۸ هنوز تولید نشده بودند و راهی طولانی تا لگوی امروزی باید پیموده می شد. در سال ۱۹۵۸ کریستین سن فوت کرد و پسرش جانشین او شد و مدیریت کارخانه را به عهده گرفت. در سال ۱۹۶۰ آتش سوزی بزرگی گریبان گیر کارخانه اسباب بازی لگو شد و چون هنوز بخش اعظم اسباب بازی ها از جنس چوب بودند همه چیز به سرعت شعله ور شد. از همین رو شرکت اسباب بازی لگو پلاستیک را کاملا جایگزین چوب کرد و تمام اسباب بازی هایش را از جنس پلاستیک تولید کرد.

 

 

 

در اوایل دهه ۱۹۶۰ اسباب بازی لگو دیگر یک برند جهانی شده بود و فروش محصولاتش را در سوئد، سوئیس، بریتانیا، فرانسه، بلژیک، آلمان و حتی لبنان آغاز کرده بود. در طول دهه بعدی، اسباب بازی لگو در کشورهای بیشتری در دسترس بچه ها قرار گرفت و در سال ۱۹۷۳ هم بالاخره به ایالات متحده راه پیدا کرد. در سال ۱۹۶۴ پکیج لگو هم به بازار آمد که شامل تمام قطعات و ابزار لازم برای ساخت یک شکل و مدل مشخص بود. مجموعه های دوپلو (Duplo) که قطعات آجری بزرگ تر برای کودکان خردسال بود به بازار آمد و والدین می توانستند بدون نگرانی از بلعیده شدن قطعات ریز لگو، آجرهای بزرگ را در اختیار کودکان خردسال خود قرار بدهند. مجموعه های لگوی شهر، قلعه، فضا، دزدان دریایی، جنگ ستارگان و هری پاتر از جمله پکیج های محبوب لگو با نقشه و مدل از پیش تعیین شده بودند. به این ترتیب مدل های مختلف لگو به بازار آمد که از اشکال و مدل های ساده مثل خانه گرفته تا مدل های پیچیده تر مثل ماشین و موتور و … به بازار آمد.

 

همچنین بخوانید: چگونه مهارت های حرکتی کودکان را تقویت کنیم؟

 

مهدکودک نور هستی با مدیریت خانم لطفی

آدرس و شماره تلفن مهد کودک نور هستی

تهران، خیابان کارگر جنوبی کوچه حقیقت بیان

۰۲۱۶۶۴۰۹۲۳۲ 

۰۹۱۲۸۴۳۷۷۶۳